Lambda: λ
Jedním z nejdůležitějších parametrů minerální vlny, který určuje její kvalitu, tloušťku a cenu, je takzvaná lambda λ. Jedná se o součinitel prostupu tepla vyjádřený v jednotkách Si jako λ=W/(m*K), kde W je Wat m-metr K-Kelvin. Říká nám, kolik tepelné energie je schopno projít danou tloušťkou materiálu za daný čas. Důležité je si uvědomit, že čím nižší je lambda, tím lépe. Můžeme tedy použít tenčí materiál, který bude fungovat stejně dobře nebo lépe než silnější materiál s vyšší lambdou. V případě výrobků nejvyšší kvality je λ=0,030.
Hustota:
Dalším parametrem, se kterým se můžeme setkat v technické dokumentaci výrobku z minerální vlny, je hustota. Hustota se udává v kg/m3. Zjednodušeně řečeno nám tento parametr říká, kolik konstrukčního materiálu, tj. minerálních vláken, se nachází v určitém prostoru hotového výrobku. Má zásadní vliv na strukturální vlastnosti materiálu, jako je pevnost v tlaku nebo tahu, a na bodové zatížení, kterému můžeme náš materiál vystavit. Má také značný význam, pokud jde o hmotnost hotového výrobku. Obvyklá hustota kamenné vlny se pohybuje od 20 kg/m3 do 180 kg/m3.
U skelné vlny je to 10 kg/m3 až 150 kg/m3.
Hustota kamenné vlny se přímo promítá do tepelné vodivosti materiálu, protože jak již víme z předchozích podkapitol, vzduch zachycený mezi vlákny kamenné vlny je zodpovědný za izolační schopnost vlny.
Bodové zatížení:
Jedním z parametrů, na které můžete narazit při čtení technické dokumentace minerální vlny, je bodové zatížení. Tento parametr vyplývá takříkajíc přímo z hustoty minerální vlny. Lze předpokládat, že hustší výrobky, tj. s větším počtem vláken v dané objemové jednotce, mohou být vystaveny vyššímu bodovému zatížení. Podrobněji metodiku atestace materiálu upravuje norma PN-EN 12430. Zkouška spočívá v měření síly, kterou působíme na plochu o průměru 79,8 mm tak, aby se vzorek materiálu vychýlil o 5 mm.
Střešní minerální vlna snese zatížení od 200 do 700 N (10N=1kg).
Dynamická tuhost:
Dynamická tuhost je parametr, který vypovídá o absorpci energie v důsledku působení síly impulsní povahy, tzv. nárazu. Tento parametr má přímý vliv na akustické vlastnosti minerální vlny, což je důležité například u plovoucích podlah.
Minerální vlna má hodnoty dynamické tuhosti v rozmezí 5-50 MN/m3.
Pevnost v tlaku:
Pevnost v tlaku je parametr, který nám říká, jak velkému maximálnímu tlaku (v kPa) můžeme vzorek materiálu vystavit, než dojde k jeho porušení, tj. trvalé deformaci.
Pevnost v tlaku pro desky z kamenné vlny je až 100 kPa.
Pevnost v tlaku desek z kamenné vlny je až 400 kPa.
Pevnost v tahu:
Pevnost v tahu udává sílu, která musí působit, aby materiál prošel trvalou deformací, tj. aby se roztáhl a nevrátil se do původní velikosti. K tomu dochází při překročení tzv. bodu pružnosti, za kterým se vlákna trvale přetrhnou. Krajním stavem je úplné roztržení materiálu.
Jednotkou je kPa.
Pevnost ve smyku:
Smyková pevnost je parametr vyjádřený v kPa, který vypovídá o síle působící podél panelu a způsobující jeho porušení mezi rovinami. Tento parametr je velmi důležitý zejména u fasád, kde je smykové zatížení způsobené vrstvou omítky.
V případě lamelové minerální vlny je to až 300 kPa.
Formaldehyd:
V technologickém procesu výroby minerální vlny se vyrobená vlákna před lisováním smíchají s roubovacím prostředkem, tzv. pojivem, aby se spojila. Štěpícím prostředkem jsou ve většině případů močovinoformaldehydové pryskyřice. Formaldehyd je konzervační prostředek hojně používaný v kosmetickém průmyslu a dezinfekční prostředek. Najdeme ho v řasence, laku na nehty, deodorantech atd. Najdeme ho také v mnoha průmyslových výrobcích, jako jsou laky, dýhy a prostředky proti pěnění. Formaldehyd je toxický pro játra, kůži a dýchací a imunitní systém.
Proto mnozí výrobci minerální vlny upravují technologický postup tak, aby minimalizovali nebo dokonce zcela vyloučili přítomnost formaldehydu ve výrobku.
Akustika:
Alfa w- αw(vážený součinitel zvukové pohltivosti) - index vyjádřený jedním číslem, který popisuje pohlcování náhodně dopadajících zvukových vln na povrch a je stanoven podle normy EN ISO 11654. V této metodě se pro hodnoty naměřené podle norem EN ISO 354 a EN 16487 vypočítá pohltivost pro oktávové pásmo pro frekvence 250, 500, 1000, 2000 a 4000 Hz, která se zaznamená ve formě grafu. Na graf se pak aplikuje kalibrační křivka, která se postupně aproximuje křivkou vyplývající z měření, dokud se nedosáhne "nejlepší shody". Výsledná hodnota alfa w se bude pohybovat v rozmezí od 0,00 do 1,00 a bude vždy násobkem 0,05. Hodnota alfa w může být například 0,65.
Vlna se závojem:
Vrstva skleněného závoje zpevňuje panely a zabraňuje vyfukování vzduchu ze struktury vlny vzduchem proudícím větracím prostorem.
Lamelová vlna:
U lamelové vlny jsou vlákna uspořádána kolmo k rovině desky, což činí takovou desku pružnější a lépe přizpůsobenou stěně. Kromě toho je deska díky takovému uspořádání vláken odolnější proti stlačení a roztažení.