Minerální vlna je izolační materiál vyrobený ze skleněných nebo minerálních vláken. Proto existuje základní dělení na skelné a minerální vlny.
Skelná vlna se získává ze skleněné drti a křemenného písku, které se taví při teplotě přibližně 1000 °C.
Naproti tomu minerální vlna se vyrábí z čediče, který je většinou doplněn gabrem, dolomitem a vápencem. Technologický proces tavení minerální vlny vyžaduje výrazně vyšší teplotu, tj. 1500 stupňů Celsia.
Kamenná vlna se stejně jako skelná vlna vyrábí technologickým procesem, při kterém se surovina roztaví na konzistenci lávy. Takovýto meziprodukt se pak nalije na spřádací kotouče, které se otáčejí rychlostí několika tisíc otáček. Vlivem odstředivé síly se roztavená surovina rozstřikuje a tuhne na vzduchu, přičemž se vytvářejí vlákna. Takto získaná vlákna se smíchají s pojivem a hydrofobními látkami, které zajišťují odolnost proti absorpci vlhkosti ze vzduchu. Další fází výrobního cyklu je tvarování, při němž se v závislosti na typu výrobku získá vhodné uspořádání vláken a výchozí tvar.
Další fází je polymerační komora, kde se pojivo nastavuje na teplotu několika set stupňů Celsia. Po ochlazení se vlna nastříhá na konečnou velikost a zabalí.
Zajímavé je, že k podobnému jevu dochází někdy přirozeně během sopečné erupce, kdy roztavená sopečná hornina chladne ve vzduchu a vytváří kousky vláken. Na Havaji se tomuto materiálu říká vlasy bohyně Pele - legendární obyvatelky sopky Kilauea. Pozorování tohoto přírodního jevu se připisuje vynálezu minerální vlny.
Minerální vlna jako izolační materiál se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí a velmi dobrými akustickými vlastnostmi.
Hojně se používá jako akustický separátor v příčkách, stropech a dokonce i v protihlukových stěnách u silnic.
Jako tepelnou izolaci ji díky velmi široké nabídce hotových výrobků na trhu můžeme použít k izolaci stropů, střech, fasádních stěn, základů, podlah, komínů a klempířských prvků. Zajímavou aplikací je hydroponické pěstování rostlin, kde minerální vlna nahrazuje přírodní substrát.
Minerální vlna se vyznačuje velmi dobrými vlastnostmi při styku s vlhkostí. Na jedné straně je paropropustná, díky čemuž budova izolovaná vlnou "dýchá" a poskytuje nebývalý komfort v místnostech, kde byla použita, a vytváří specifické mikroklima. Na druhé straně je to materiál, který po navlhnutí, například v důsledku povodní, můžeme po vysušení znovu použít - zejména minerální vlnu.
Za zmínku stojí, že minerální vlna je vysoce ekologický výrobek. Za prvé, jako přírodní produkt nezatěžuje životní prostředí, a za druhé, je zcela recyklovatelná, což umožňuje opakované použití materiálu, což se nedá říci o polystyrenu nebo polymerních pěnách.
Další důležitou vlastností minerální vlny je, že se jedná o zcela nehořlavý výrobek. Všechny výrobky z minerální vlny mají třídu nehořlavosti A1. Ani při vystavení extrémně vysokým teplotám minerální vlna nedýmí a neuvolňuje toxické látky, které jsou nejčastější příčinou úmrtí při požárech. Zde je třeba zmínit přednost minerální vlny před skelnou vlnou. Kamenná vlna má mnohem vyšší bod tání, a tudíž při tání nemá tendenci tzv. odkapávat.
Při diskusi o rozdílech mezi skelnou a minerální vlnou je třeba jasně říci, že nelze jednoznačně říci, že jedna technologie je lepší než druhá. Jedná se o různé výrobky s odlišnými vlastnostmi. Vše závisí na použití výrobku.
Hodně záleží na osobních preferencích projektantů a zhotovitelů. Z obecných hledisek se předpokládá, že skelné vlny mohou mít nižší součinitel prostupu tepla lambda a minerální vlny mají nižší nasákavost. Skleněné vlny mají ve srovnání s minerální vlnou větší schopnost takzvaného "usazování". Volba skelná - minerální vlna není jednoznačná a vše závisí na konkrétní případové studii, protože někdy aplikace jednoznačně upřednostňuje minerální vlnu a někdy skelnou vlnu. Existuje také mnoho případů, kdy použití jedné i druhé bude stejné a jediným rozhodujícím faktorem bude cena.
Porovnáme-li minerální vlny (skelnou a kamennou) s výrobky, jako je polystyren a zejména stříkaná pěna, zjistíme, že ve prospěch vlny hovoří jednoznačná výhoda. Jedná se o přírodní, netoxický, nehořlavý, nekouřící, "prodyšný" a paropropustný materiál.